Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Egyre hangosabbak Oroszországban a radikális megmondóemberek, akik jobboldalról kritizálják a háború alakulását. A katonai vezetők után már Putyin is a verbális célkeresztjükbe került.
Írta: Bendarzsevszkij Anton
„Nem tolom bele az arcotokba, hogy arany étkészlettel reggeliztek és Dubajba külditek a lányaitokat pihenni, miközben az orosz katonák a fronton halnak meg” – mondta egyik videójában az orosz zsoldoscég, a Wagner-csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin.
és több lőszert, még több katonák kér a frontra.
Nem ő az egyetlen. Miközben az elmúlt két évben Oroszországban teljesen felszámolták a demokratikus ellenzéket, a helyüket más csoportok, az úgynevezett „ultrapatrióták”, vagy ahogy egyes orosz politológusok emlegetik őket, „turbópatrióták” vették át. Az ellenzék vezetői, mint Alekszej Navalnij vagy Ilja Jasin börtönben ülnek, mások emigráltak, mint a néhai sakkvilágbajnok, Garri Kaszparov.
A mindent átható cenzúra miatt Oroszországban ők már nem láthatóak, a háború egy éve alatt feledésbe is kezdtek merülni. Az orosz média még elérhető részében kizárólag állami narratíva szól a „különleges katonai műveletről”.
Prigozsin kiosztja az orosz vezérkart
Az orosz internet egy másik szegmensében azonban nagyjából fél évvel ezelőtt egyre jobban felerősödő, hatalommal szembeni kritika jelent meg. A patrióta tábor egyre hangosabb: kritizál és elégedetlenkedik minden egyes katonai kudarc után.
majd jött Herszon, újabban Bahmut és Vuhledár. Legutóbb a brjanszki ukrán diverziós események után napokig tartott a felháborodás a különböző orosz telegram csatornákon. A szerzők a regionális vezetőket nevettek ki, akik nem sokkal előtte azt jelentették, hogy a védelem tökéletesen működik. Annak is hangot adtak, hogy Moszkvában ezek után talán már „rendes háborút” indítanak.
Amit nem szabad a társadalom túlnyomó részének, mert akár 15 év börtön is járhat „a hadsereg jó hírnevének a megsértése” miatt, szabad az ultrapatriótáknak.
Ennek megvan az egyszerű oka: a kritizálók a hazafias oldalról jönnek. Nem kérdőjelezik meg a háborút. Nem kritizálják személyesen Vlagyimir Putyint, csak a végrehajtókat.
és a Kremlben már csak az „oszd meg és uralkodj” elve miatt is nyitva hagyják ezt a kritikai lehetőséget.
Könnyen lehet, hogy érzelmileg maga Putyin is szimpatizál ezekkel a kritikákkal: a katonai vezetés győzelmet ígért neki néhány nap alatt, de ehelyett szégyenbe hozták őt az egész világ előtt.
Videón Igor Girkin, ahogy az orosz hadvezetést kritizálja
A legismertebb „turbópatrióták” között lehet említeni Igor Girkint („Sztrelkov”); a WarGonzo bloggerét, Szemjon Pegovot; a már említett Jevgenyi Prigozsint és a mögötte álló Grey Zone telegram csatornát, illetve Ramzan Kadirov csecsen vezetőt.
Az elérésük a háború kirobbanása óta a tízszeresére nőtt: a WarGonzo követői tábora meghaladja az 1,2 milliót, Girkinét a 800 ezer főt.
Közülük talán Girkin az, aki igazán veszélyes lehet a hatalomra nézve. Girkin egy orosz hírszerző tiszt, aki 2014-ben lett széles körben ismert: bevallottan az ő feladata volt behatolni Ukrajnába 2014 tavaszán, és kihasználva a belpolitikai káoszt, helyi szeparatisták felfegyverzésével és központi adminisztrációk fegyveres elfoglalásával destabilizálni Ukrajnát.
Ez egészen jól sikerült: az orosz titkosszolgálatok működése után létrejöttek a Kijevtől független, úgynevezett donyecki és luhanszki népköztársaságok.
– mondván, hogy Moszkva nem állt ki nyíltan a Donbasz mellett, és nem csatolták hozzá a területet az Orosz Föderáció kötelékébe.
Ezt a kritikát a volt (?) hírszerző azóta is folytatja, és már nyíltan Putyint is kritizálja – ebben kivételt képez a többi ultrapatriótával szemben. Bejegyzéseiben Girkin „karton marsallnak” nevezi az orosz védelmi minisztert, „kreténnek” a vezérkari főnököt, és büntetőeljárást sürget az FSZB és az orosz védelmi ipar korrupciós ügyeivel szemben.
Januári videójában pedig magának Putyinnak is üzent: „a hal feje már teljesen elrohadt”, és egy ilyen hal szerinte „biztosan nem ér oda, ahová kellene neki”.
Nyitóképen: Igor Girkin (videórészlet)